Niezależnie od typu kaszlu: Kaszel jest zawsze denerwujący i nieprzyjemny!

Najpierw kaszel jest suchy i drażniący, następnie staje się produktywny i powoduje wydzielanie śluzu. Bez względu na rodzaj kaszlu, zawsze jest tak samo irytujący i nieprzyjemny. Kaszel jest typowym objawem przeziębienia i może być szczególnie uciążliwy w ciągu nocy. Kaszel nie powinien wykluczać cię z życia - powinien być właściwie leczony!
Są dwa typy infekcji układu oddechowego które mogą towarzyszyć zwykłemu przeziębieniu:
a) Zakażenie górnych dróg oddechowych, np. nieżyt nosa lub zapalenie zatok
b) Zakażenie dolnych dróg oddechowych, np. zapalenie oskrzeli
W tych przypadkach kaszel zazwyczaj jest symptomem ostrego zapalenia górnych i/lub dolnych dróg oddechowych. Te typy infekcji są spowodowane wirusami i zazwyczaj trwaja od kilku dni do dwóch tygodni.
Grafika: Etapy kaszlu i aktywne składniki syropu Bronchostop Duo na kaszel
Generalnie mowiąc kaszel może być podzielony na dwie kategorie: suchy i mokry. Nie zawsze odróżnienie kaszlu suchego od mokrego jest łatwe i staje się to jeszcze trudniejsze podczas nakładających się etapów kaszlu.
Kaszel suchy jest łaskoczący i drażniący, spowodowany podrażnieniem gardła przez obce cząsteczki, kurz lub infekcje gardła. W przypadku kaszlu tego rodzaju nie jest produkowany śluz ani flegma. Kaszel suchy jest zazwyczaj leczony środkami przeciwkaszlowymi.
Kaszel mokry charakteryzuje się powstawaniem śluzu oraz flegmy w płucach. Odruch kaszlowy jest mechanizmem umożliwiającym wydalenie całej flegmy w celu oczyszczenia płuc. Kaszel mokry jest zazwyczaj leczony środkami wykrztuśnymi.
Wczesne leczenie jest ważne, ponieważ w innym przypadku infekcja może przekształcić się w cięższą formę choroby (np. zapalenie oskrzeli). Bakterie często wykorzystują osłabienie układu odpornościowego spowodowane infekcją wirusową. Może to doprowadzić do dodatkowej infekcji bakteryjnej (tak zwana wtórna infekcja bakteryjna). Jednym z sygnałów pozwalających odróżnić infekcje bakteryjną od wirusowej jest kolor wydzielanego śluzu:
W przypadku infekcji wirusowej plwocina jest często śluzowata i biaława. "Przeziębienie" jest zazwyczaj wywołane ostrą infekcją wirusową. Charakterstycznymi symptomami przeziębienia są kaszel, zatkany nos, ból gardła, czasami bóle mięśni, ból głowy oraz podwyższona temperatura ciała.
W infekcjach bakteryjnych plwocina ma zazwyczaj kolor żółtawo-zielony.
Jeżeli symptomy występują dłużej niż tydzień, należy niezwłocznie udać się do lekarza, ponieważ konieczne może okazać się przeprowadzenie antybiotykoterapii.
Preparaty ziołowe takie jak wyciągi z tymianku czy korzenia prawoślazu mają długą tradycję w leczeniu objawów kaszlu. Tymianek ma wydzielniczy i rozkurczowy efekt. Ponadto zwiększa aktywność rzęsek w oskrzelach, ułatwiając w ten sposób odkrztuszanie. Korzeń prawoślazu uśmierza podrażnione gardło, co za tym idzie zmniejsza potrzebę kaszlu.